Menu
×

Staff Directory

Click on a Staff Member below for more info
A
Tennille Adams
Tennille Adams
 
IDLA Coordinator
IDLA
IDLA
×
Todd Anderson
Todd Anderson
 
STEM
Electives
Electives
×
B
Jared Barnes
Jared Barnes
 
Science Teacher
Science
Science
×
Elisha  Batteiger
Elisha Batteiger
 
School SRO
Office Staff
Office Staff
×
Bonnie  Bishop
Bonnie Bishop
 
Teacher
Math
Math
×
Mandie Brannen
Mandie Brannen
 
BookKeeper
Office Staff
Office Staff
×
Kathy Brown
Kathy Brown
 
teacher, 8th grade case manager
Special Education
Special Education
×
Erica  Browning
Erica Browning
 
Teacher
Electives
Electives
×
Staci  Browning
Staci Browning
 
Teacher
Bear Essentials
Bear Essentials
×
Barrett Burandt
Barrett Burandt
 
Math Teacher
Math
Math
×
Khrista Buschhorn
Khrista Buschhorn
 
ESL
ESL
ESL
×
C
Joe  Casperson
Joe Casperson
 
Teacher
Fine Arts
Fine Arts
×
Peter Clark
Peter Clark
 
Teacher
Math
Math
×
Stephanie Clark
Stephanie Clark
 
teacher
Math
Math
×
Jeanie Cullip
Jeanie Cullip
 
6th Social Studies/Science
Science
Science
×
D
Kim Dahl
Kim Dahl
 
teacher
ESL
ESL
×
Kim Dahlquist
Kim Dahlquist
 
Bear Essentials
Bear Essentials
Bear Essentials
×
Darcie DeLeon
Darcie DeLeon
 
Counselor
Counseling
Counseling
×
F
Corey Farnsworth
Corey Farnsworth
 
PE and Health
Electives
Electives
×
G
Brian  Gentry
Brian Gentry
 
Teacher
English Language Arts
English Language Arts
×
Dj Gilbert
Dj Gilbert
 
Teacher
Social Studies
Social Studies
×
Abril  Guzman
Abril Guzman
 
Attendance
Office Staff
Office Staff
×
H
William  Hale
William Hale
 
Teacher
Fine Arts
Fine Arts
×
Taylor Hall
Taylor Hall
 
Math Teacher
Math
Math
×
Tiff Henkleman
Tiff Henkleman
 
Teacher- IDLA
IDLA
IDLA
×
Jessica Hunt
Jessica Hunt
 
7/8 Language Arts
English Language Arts
English Language Arts
×
I
Jules  Isaacs
Jules Isaacs
 
Gear up
Counseling
Counseling
×
K
Katie Kauffman
Katie Kauffman
 
teacher
Electives
Electives
×
Jaime  Koepnick
Jaime Koepnick
 
Reading
English Language Arts
English Language Arts
×
Mike  Kossman
Mike Kossman
 
Title Teacher
English Language Arts
English Language Arts
×
L
Jay Lemon
Jay Lemon
 
Security
Office Staff
Office Staff
×
Cheryl Lindquist
Cheryl Lindquist
 
6 Special Education
Special Education
Special Education
×
Suzzanna Lute
Suzzanna Lute
 
teacher
Social Studies
Social Studies
×
M
Christina Matthews
Christina Matthews
 
Front Office Secretary
Office Staff
Office Staff
×
Amy McBride
Amy McBride
 
Principal
Administration
Administration
×
Matt McFarlin
Matt McFarlin
 
teacher
Science
Science
×
Jessica Messman
Jessica Messman
 
7/8 Science
Science
Science
×
Jacob Miller
Jacob Miller
 
teacher
ESL
ESL
×
Kelly  Morita
Kelly Morita
 
Math
Math
Math
×
Megan Mumford
Megan Mumford
 
teacher
Electives
Electives
×
P
Pat Pacheco
Pat Pacheco
 
teacher- ERC
Special Education
Special Education
×
Karen  Palmer
Karen Palmer
 
Teacher
Fine Arts
Fine Arts
×
Janet Peacock
Janet Peacock
 
6th Social Studies
Social Studies
Social Studies
×
R
Jayleen Requa
Jayleen Requa
 
Passroom
Office Staff
Office Staff
×
Lori  Reynolds
Lori Reynolds
 
Teacher
Library
Library
×
Katrina  Rodabaugh
Katrina Rodabaugh
 
Instructional Coach
Instructional Coach
Instructional Coach
×
Traci Rodriguez
Traci Rodriguez
 
teacher
English Language Arts
English Language Arts
×
S
Ron Sangston
Ron Sangston
 
Head Custodian
Office Staff
Office Staff
×
Samantha Simmons
Samantha Simmons
 
Drama
Fine Arts
Fine Arts
×
T
AJ Tackett
AJ Tackett
 
Electives
Electives
×
Elizabeth Thomsen
Elizabeth Thomsen
 
Band
Fine Arts
Fine Arts
×
W
Cindy Wade
Cindy Wade
 
Art
Fine Arts
Fine Arts
×
Lu Walker
Lu Walker
 
teacher
English Language Arts
English Language Arts
×
Victoria Watkins
Victoria Watkins
 
Reading/IDLA/Athletic Director
Electives
Electives
×
Mike Wilkinson
Mike Wilkinson
 
Counselor, track coach
Counseling
Counseling
×
Kiersten Williams
Kiersten Williams
 
teacher
Social Studies
Social Studies
×